Zalety zabawy klockami drewnianymi

Zalety zabawy klockami drewnianymi

Klocki dla dzieci to znana i lubiana zabawka przy, której zarówno mały jak i duży człowiek bawi się doskonale. Fenomen klocków polega na tym, że można z nich stworzyć przeróżne budowle i konstrukcje. Zabawa drewnianymi klockami ma wiele zalet. Już maluszki mogą manipulować klockami i poznawać ich kształt i próbować układać pierwsze proste konstrukcje.

Zalety płynące z układania drewnianych klocków

Lista zalet płynących z układania klocków drewnianych jest długa.

Klocki drewniane:

– rozwijają spostrzegawczość

– doskonalą umiejętności motoryczne dziecka

– ćwiczą cierpliwość

– kształtują kreatywne myślenie

– pomagają w nauce dokładności

– uczą dziecko planowania i analitycznego myślenia

– rozwijają własną inwencję twórczą dziecka

– w praktyczny sposób uczą czym jest przyczyna i skutek

– są świetną formą nauki przez zabawę

– uczą koncentracji

Integracyjna funkcja klocków

Klocki drewniane mogą również pełnić integracyjną funkcję. W przedszkolach wysypanie klocków na podłogę sprawia, że dzieci zbliżają się do nich i wspólnie bawią. W domu mogą integrować rodzeństwo i inne bliskie osoby, które spędzą miło czas układając przeróżne budowle. Przy zabawie drewnianymi klockami dziecko uczy się współpracy i funkcjonowania w grupie. Zauważa, że dzięki współpracy można osiągnąć ciekawe efekty i wspólnie zbudować coś szybciej. Klocki drewniane mogą też służyć do różnych zabaw, które przyczynią się do rozwoju mowy u dziecka. Ponadto wykorzystując klocki drewniane można nauczyć maluszka kształtów, kolorów, a nawet wykonać proste zadania matematyczne. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego klocki są świetną formą, która nie tylko bawi, ale też uczy.

Poznaj charakter dziecka

Zabawa klockami drewnianymi może nakierować rodzica na to jaką osobowość ma dziecko. To w jaki sposób maluch bawi się klockami może wiele powiedzieć o jego cechach charakteru. Przy budowie konstrukcji od razu widać czy dziecko się skupia, czy dąży do obranego celu, czy jest nerwowe i niecierpliwe. To jak reaguje na niepowodzenia wiele mówi o dziecku, jeśli szybko się poddaje warto przejąć inicjatywę i zmobilizować do dalszej pracy. Pokazać dziecku jak ważne jest konsekwentne dążenie do celu i, że wytrwałość pomaga w osiągnięciu obranego celu. To okazja by dać maluchowi do zrozumienia, że nie warto się poddawać. Im szybciej się tego nauczy tym łatwiej będzie mu w przyszłości osiągać cele, które sobie postawi.

Klocki drewniane to niekończące się źródło inspirujących pomysłów, które zapewni dziecku wiele godzin ciekawych zabaw.

Daniel